BLW

(Nejen) BLW recepty/nápady (nejen) pro děti

Když se mi narodil syn (srpen 2015), v průběhu prvních měsíců se ke mně dostaly informace o jídle do ruky, resp. zavádění tuhé stravy, neboli BLW (Baby Led Weaning) – odstavení vedené dítětem, moc se mi tento způsob zamlouval a protože jsem zkusila i mixování a přípravu kašiček, ihned jsem si BLW zamilovala, dává mi větší smysl, když dítě vidí čím jej krmím, než když každý den (i několikrát denně) dítko dostává kaši (možná jiné barvy, ale stejné konzistence). 

Hledala jsem tedy více informací a návodů na internetu, ale objevila jsem jen videa v angličtině a skupinu na fb, kde blw rozebírali a vyměňovali si informace a zkušenosti. 

Ale neobjevila jsem žádnou českou blw kuchařku, tak jsem se rozhodla sepsat jídelníček, abych aspoň trochu pomohla rodičům, kteří s příkrmy teprve začínají, ale i těm, kteří již krmí a třeba hledají inspiraci na další dobroty pro svá dítka.

Nebudu zde popisovat co je metoda blw, protože takové knihy, články a informace jsou k dostání. Pokud někdo bude mít dotazy, ráda zodpovím emailem nebo na fb.


Nejsem žádný výživový poradce ani lékař, jen máma, které se libí metoda zavádění tuhé stravy a sama jsem hledala na internetu rady, tak chci jen pomoci přispět svými zkušenostmi. Neručím a nenesu tedy žádnou zodpovědnost za postupy, návody a rady sepsané níže, jsou to všechno jen u nás doma odzkoušené recepty a tipy a nápady od dalších maminek a rodin.


My jsme začali s blw v šestém měsíci, syn Kryštof už začal v té době sedět tak bylo krmení jednodušší.

Častým tématem maminek je právě způsob podávání jídla.

Pokud mohu něco doporučit tak je to jedna věc – už od samého začátku (kdy začne dítě sedět) – dbát na to, aby dítě mělo své místo, vždy jej při jídle na toto místo posadit, aby si zvyklo, že takto se jí, poté nabízet jídlo, pokud chce dítě dolů ze židle, již nekrmíme. Pokud začneme dítě s jídlem nahánět po celém bytě, může se nám v budoucnu stát, že dítě pak bude s jídlem běhat pořád a my se z toho pak zblázníme ;))

Důležité je, abychom my zůstali ještě chvíli sedět u stolu s jídlem, pokud by si to dítě rozmyslelo a vrátilo se dále jíst. Platí zde pravidlo – pokud my budeme v klidu sedět a jíst, dítě nás bude napodobovat. Pokud od stolu odbíháme k telefonu, dovařit oběd nebo jinde, nemůžeme ani po našem dítěti chtít, aby v klidu sedělo a jedlo u stolu. O zapnuté televizi a jiných rušivých elementech se raději nebudu rozepisovat, to bude na jiný e-book. 🙂

Co tedy připravovat, abychom se z toho nezbláznili a netrávili v kuchyni celé dopoledne?

Snažím se chystat sobě takové jídlo, aby mohl i Kryštof ochutnat/jíst.

Konečně způsob jak se stravovat zdravě! 😉

Občas maminky zmiňují alergeny, nemám žádnou osobní zkušenost s alergickou reakcí u svého syna, a to zkoušel jahody, ředkvičky nebo ryby od 6ti měsíců. Takže s tímto dotazem se prosím obraťte na odborníky, zde nemohu posloužit.

Kde nakupovat?
Co se týká nákupu potravin, ovoce a zeleniny, snažím se v akci nakoupit bio, jinak to ale neřeším, nakupuji v supermarketech, od jara si pak pěstuji zeleninu a ovoce na zahrádce. 

Existuje i možnost zakoupit si službu dovozu bedýnek, více info na internetu (místní farmáři vám připraví sezónní ovoce/zeleninu).
Koupila jsem si speciální ‚jar‘ na mytí zeleniny a ovoce (přírodní produkt-výtažek z kůry pomeranče), tímto pak ovoce/zeleninu oplachuji.

Pitný režim

Moc neřeším, plně kojím, mateřské mléko obsahuje 80% vody, ale pokud malinký vidí pit mě, tak chce taky 😉 takže mu do hrníčku přichystám vodu (převařenou nebo ze studánky) nebo heřmánkový čaj, zkoušeli jsme i naředěný džus, ale myslím,  že na to má ještě čas a že obyčejná voda je stejně nejlepší 😉 (nejen pro děti)

Základní příprava, pár tipů

– ovoce – syrové (je možno i péct, vařit, grilovat 😉 ale myslím, že je to zbytečné 😉

– ovoce nechávám i se slupkou, když krájím na měsíčky, dítku se pak lépe drží (jablko, hruška..)

– zeleninu – syrovou, na páře, v troubě, na grilu, vařenou ve vodě

– většinu jídel (ovoce, zeleninu) – můžeme přichystat do tvaru hranolek, aby se dětem lépe drželo

– občas krájím i na kolečka (cuketu, lilek, batáty)

– na růžičky – květák, brokolice, dobře se drží dětem

– když vařím mrkev, petržel, celer, mohu tento vývar pak použít i místo vody na pití (nejen) pro dítko

– od 6. měsíce jsem začínala zeleninou, až pak ovoce (je sladší – děti pak nechtějí zeleninu)

– pečivo jsem nepodávala ze začátku vůbec, lze nahradit rýžovými chleby, kukuřičnými apod., popř. rohlíky na „žužlání“ z bezlepkové mouky

– mléko stačí mateřské, není potřeba kravské – lze později použít mléka obilná, třeba rýžové (možno i připravit z rýže sama doma)

– cukru se snažím vyhýbat, lze nahradit sušeným ovocem, různými sirupy (agávový, javorový..)

– nesolím, k ochucení používám bylinky – oregano, bazalku, tymián, medvědí česnek, cibuli, česnek…

– pokud dítě ještě nesedí, možno podávat dětem v leže na břiše, na zemi, na podložce, nechte to na nich, oni si poradí 😉

Naše domácí menu: 

Netvrdím, že se u nás vždycky všechno sní, většina skončí na zemi, ale o tom blw je, ne?

Dny nejsou seřazeny přesně jak jsme začínali, úplně nejdřív bych podávala jen mrkev, popř. jablko (vše syrové) na zkoušení do ruky, záleží také na ročním období, stáří dítěte, jeho zdravotním stavu, tak prosím níže popsané berte jako inspiraci a nápady jak rozšířit vaše domácí menu. Od pondělí do neděle….ať vám všem SPOLEČNĚ chutná!

Taky hodně záleží na ročním období, nejlepší je dávat to, co je zrovna k mání, podle sezóny, my začínali s jahodama, malinký je miluje, neřešila jsem od kdy je „může.“ Když mu tak chutnají a žádnou špatnou reakci neměl 😉

A hlavně: 

Nechme děti objevovat, zkoumat, okusovat, vyplivovat, házet, mačkat, jak jinak mají zjistit co je jídlo zač? 😉 

Den 1
Snídaně – mrkev, petržel (uvařeno ve vodě, aby nebylo úplně rozvařené, ale aby se dalo ukousnout i bez zubů)
Svačina – okurka (salátová, nakrájená na pásky)
Oběd – těstoviny (kukuřičné) s omáčkou z červené čočky
Svačina – jablko 

Večeře – paprika, rajče

Den 2

Snídaně – cornflaky s mlékem (kupuji bezlaktózové mléko, namáčím jak se vzbudíme, aby byly měkké)

Svačina – hruška 

Oběd – rýže bílá s mrkví (vařím do kupy) dele at je měkké
Svačina – meloun
Večeře – pečena cuketa v troubě (nakrájím na kolečka,dám do misky,smíchám s olejem,oreganem a bazalkou a dam péct do trouby na 20min)

Den 3

Snídaně – jahody

Svačina – přesnídávka (kupuju 100% ovoce, bez cukru), ale domácí je domácí 😉 vyrábím přesnídávky, když mám jablíčka ze zahrady (receptů na netu najdete plno 😉

Oběd – mrkev, petržel, celer (na kousky povařené ve vodě do změkknutí)
Svačina – řapíkatý celer do ruky
Večeře – placky zeleninové (smíchám zeleninu co najdu v ledničce, zbytky – mrkev, brokolici, květák), přidám na zahuštění kukuřičný škrob, vločky (ty jsou lepší namočené půl hodiny předem) a přidám vajíčko a tvořím placky, peču v troubě min. 35min.na 180st.

Den 4

Snídaně – rýžové chlebíčky (existuje velký výběr, lze křupat jen tak nebo namazané)

Svačina – jáhlové piškoty
Oběd – celerovo petrželové hranolky, červená čočka
Svačina – meruňky, třešně
Večeře – kukuřice vařená (celá)

Den 5

Snídaně – jogurt rýžový (vanilkový – oblíbenec 😉
Svačina – jahody
Oběd – čočková polévka s mrkví
Svačina – jablko, jáhlové sušenky
Večeře – rajče, brambor, vajíčko

Den 6

Snídaně – jogurt jahodový (rýžový, kupuju ve zdravé výživě, mají i v supermarketech)
Svačina – kukuřičné křupky
Oběd – pečená zelenina v troubě, kuřecí maso, brambor
Svačina – jahody
Večeře – zbytky z oběda 😉

Den 7

Snídaně – placky z ovesných vloček (namočené předem), banán, sušené ovoce dle libosti, mák, vše rozmixuji, dám do trouby péct na 180st. 20min.(min.)

Svačina – okurek, rajče

Oběd – bulgur se zeleninou (pečenou – cibule, lilek, cuketa)
Svačina – chřest (uvařený do měkka)
Večeře – cizrnové placky se zeleninou (rozvařím cizrnu dle návodu do měkka, rozmixuju se zeleninou – připravenou na páře do měkka), vše smíchám dám péct do trouby

Další recepty z fb, které jsem našla:

  • zakladni recept na pecene vlocky (pak pridat nakrajene ovoce a je snídaně 😉

3 lzice vlocek a tri lzice mleka (jakeho koliv – materskeho, kravskeho rostlinneho …. co kdo chce ) . Tohle smichame a nechame chvili aby vlocky mleko nasaly a byly mekke
pak pridavame co uzname za vhodne – v receptech co jsem nasla byly tri tipy 
1. pul bananu a trochu skorice (pak dat jen dve lzice mleka protoze banan uz nejakou tekutinu obsahuje)
2. pridat rozinky 
3. rozmrazene nebo cerstve ovoce (maliny jahody boruvky) – opet ubereme mleko – dame jen jednu nebo jednu a pul lzice – –
vybrane ingredience smichame a rozetreme do vrstvy na plech nebo skleneny pekacek podle toho jak chceme pripravovat – pak bud peceme v troube 180 stupnu na 10 minut cca

  • Cuketové placky

Nahrubo nastrouhanou cuketu posolím, aby pustila vodu, pak vodu co nejvíc vymačkám. Přidám vajíčko, kmín, čerstvou majoránku a zahustím moukou (použila jsem rýžovou) – prostě tak jak jste zvyklí si dělat bramborák. Osmažila jsem na trošce oleje.

KUKUŘIČNÁ POLENTA s DÝNÍ (základní recept pro 6m)
————————-
200ml vody
cca 5 vrchovatých lžic máslové dýně (nahrubo nastrouhané)
3-4 lžíce kukuřičné krupice
kukuřičná mouka hladká
1 lžička másla nebo kokosového oleje
————————-
Vodu přivést k varu, vložit dýni a krupici, povařit, až to bude měkké. Případně v průběhu přilévat horkou vodu. Zahustit moukou, až vznikne hodně hustá kaše (taková, co drží a neroztéká se) a přidat trošku tuku (volitelné). Naplnit do silikonových muffinových formiček, vrstva cca 2cm vysoká a dát krátce zapéct do trouby (200 stupňů, 5-10min) aby se vytvořila malinká krustička nahoře.
Vyšlo mi z toho 8ks „muffinů“, na fotce servírováno nakrájené na plátky a s cuketou na páře. 🙂
————————–
Pozn.: krupici a mouku lze nahradit přímo polentovou moukou, já jsem chtěla, aby to mělo strukturu, proto jsem použila hrubou krupici.

TIP: Místo dýně lze dát nasekaný špenát, přimíchat ho před koncem vaření.

ŠPENÁTOVÝ DIP (6m)
1 díl vařené rýže
1 díl syrové mrkve nakrájené na kostičky
2 díly mraženého špenátu (lze použít i čerstvý)
troška kokosového oleje nebo másla
—————————————————
Mrkev krátce osmahnout na tuku, trochu podlít vodou, přidat špenát a rýži, krátce podusit. Rozmixovat na více či méně jemno (jak kdo chce), konzistence taková, aby se to dalo nabírat ručičkou nebo na nějakou lžičku nebo tyčinku.
—————————————————

Malá ještě neumí jíst z otevřené ručičky, nabírala jsem jí dip na tyčinky ze syrové mrkve, pokládala na talířek a sama si brala a jedla. (nemá zuby, syrovou mrkev neukousne, nechtěla jsem použít lžičku).

PLACIČKY na sladko (6m):
1 banán (rozmačkat vidličkou)
1/2 jablíčka (nastrouhat)
kousek mrkve (nastrouhat)
2 lžíce rýžové mouky
1/2 lžičky kokosového oleje

Vše smíchat a péct v troubě na 180 stupňů 20-25 minut. Já to dala do silikonové formy na muffiny, vyšly z toho krásně měkké placičky (8k. 🙂

Brumíci bez lepku, mléka, vajec a přidaného cukru.

100g pohankové mouky

130g jablečného pyré (nastrouhat na jemno a rozmixovat,

může být i banán, pokud je husté naředit mlékem)

40g másla nebo jiný rostlinný tuk

100ml rostlinného vlažného mléka 

1/2 lžičky bezfosfátového prášku do pečiva nebo vinný kámen

Jablečné pyré pomixovat s roztopeným tukem, přidat mléko a postupně vmíchat mouku s kypřícím práškem.

Na čumáček a pacičky budete potřebovat tmavý krém, stačí odebrat 3-4 lžíce světlého krému a přidat 2-3 lžíce karobu. Pokud krém zhoustne musíte ještě přidat rostlinné mléko do tmavé směsi.

Pasuje do silikonových fromiček od Orionu, porce na 6 medvídků.

Pečeme na 180°C 15 minut, vyzkoušet špejlí.

Langoše (jednoduchý recept)

250g bílého jogurtu
300g špaldové celozrnné mouky
2 lžičky prášku do pečiva

Uplácat těsto a dát mu půl hodiny relax v lednici. Předehřát si troubu na 180° a z těsta vyválet tenkou placku, ze které hrnkem vykrojit placky a péct 8-10 minut.

Pomazanka červená z řepy

predem namocena slunecnicova seminka+uvarena cervena repa+cesnek (vynechat malym detem lze) sul dle potreby osobne jsem nesolila vubec malemu a sobe minimalne je chutna i tak.

Zeleninové placky s kuskusem

Namočíme kuskus, mezitím nakrájím na drobné kostičky zeleninu, jakou mrně rádo, přimíchám kuskus a spojím bud žloutkem nebo celý vejcem, podle toho, jak máte zavedeno. tvořítkem na pečící papir a peču do zlatova

Zapečený lilek/cuketa s náplní

kuskus, zelenina.. co mě napadne) případně klidně těstoviny s nějakou dobrou omáčkou bezmasa 🙂 placky, nebo třeba máme rádi zapečenou brokolici s bramborem, kaši s květákem apod

Pohankovo-spaldove piskotky

50 g pohankove mouky
50 g hladke spaldove mouky
50 g cukru
20 g agavoveho sirupu

3 vejce (snih)

Péct na 175° asi 12 minut a jsou docela mekke

kokosove susenky s domaci jahodovou marmeladou

Na cca 12 sušenek jsem použila 1 banán, půl lžíce másla, 1 hrnek kokosu a trochu skořice 🙂 banán sem rozmackala s máslem a přidala kokos 🙂 dala jsem tam strouhaný 🙂 měl být mletý kokos.. Což sem ani nikdy asi neviděla 😀

jahodové muffiny ze špaldy

2 hrnky špaldové mouky,1 hrnek cukru,1 hrnek mléka,1/2 hrnku oleje,3 vejce,prášek do pečiva a jahody 🙂 Na to jsem ještě udělala posypku s kokosem 🙂

Už mě nebaví chystat kašičky, mixovat…
Stejně většina skončí na zemi..
Plive to? Kucká? Tváří se nešťastně?
Trávíte hodiny u jídla a stejně nakonec nic nesní?
Zkoušíte různé hry? (letadélko a podobné pokusy dopravit aspoň něco do úst) 
Je toho víc všude kolem než v bříšku nejmenšího?
Bere Vám lžičku z ruky? Jakoby říkal(a): 
„Já sám!“ Nechte ho/ji, nakrmí se i bez Vaší pomoci!
Kolem šestého měsíce většina pediatrů doporučuje začít s příkrmy.
Zapojte své děti do chvil strávených u společného jídla
a vyzkoušejte metodu Baby Led Weaning (dále už jen BLW) – metodu krmení,
které si řídí samo dítě. Stačí jídlo nakrájet na malé kousky a nechat kojence,
aby chutě a potraviny objevovalo po svém.
Dovedete si Vy představit každý den se ládovat rozmixovanou „kaší“ pochybného původu (i když připravováno s ohromnou porcí lásky od maminky?! 😉

Nejsem žádná velká kuchařka (na to máme našeho dědečka šéfkuchaře) – fotky malinký a děda

Chci si život vařením/přípravou jídla zpříjemnit a ne trávit spoustu hodin zavřená v kuchyni. Mnohem raději trávím čas venku se synem 😉

Proto jsem dala do kupy tyto tipy a budu ráda, když pomohou i Vám, abyste měli více času na sebe a svá dítka 😉

Měli byste vědět, že… rady odborníků

  • jídelníček by měl obsahovat takové pokrmy, které se k sobě hodí chuťově, barevně i konzistencí a měly by být atraktivní „ na pohled“.
  • násilné nucení určité potraviny pravděpodobně vyvolává u dítěte obrácenou reakci a trvalé odmítání, které může přetrvat až do dospělého věku. 
  • nový pokrm nabízejte jen v malém množství na začátku obvyklého jídla, když je dítě ještě hladové. 
  • zavádění nových druhů potravin může být spojené i s rizikem alergické reakce, proto je dobré zavádět nové druhy ovoce, zeleniny a jiné potraviny postupně s odstupem 2 – 3 dnů, abychom rozpoznali případnou nesnášenlivost některé z nich. 
  • netrestejte dítě, když určité jídlo nechce, ale ani neslibujte odměnu, když jídlo sní bez protestů.
  • s postupujícím věkem může dítě většinu jídel jíst spolu s dospělými. Při přípravě jídla zpravidla postupujeme tak, že část hotového, ještě neokořeněného pokrmu oddělíme pro dítě a zbylý pokrm kořeníme a solí upravíme pro ostatní členy rodiny. 
  • doporučujeme, aby dítě při přípravě jídla pomáhalo, protože si k němu vytvoří vztah a mnohem ochotněji je pak konzumuje. 
  • nenuťte dítě, aby snědlo víc, než samo chce. Jestliže normálně roste, je zřejmé, že jí dost. 
  • když se dítě s jídlem loudá, nespěchejte na ně. Je normální, že děti jedí pomaleji než dospělí. 
  • pro správný vývoj dítěte není nutná jen kvalitní a pestrá strava, ale také dostatek lásky, dobré vztahy v rodině a klidná atmosféra při stolování. 


Kryštof – jahody..stopku vyplivne, tresne-pecku vyplivne (10mes.)

mrkev lehce povařená
lilek pečený v troubě

Další inspirace

Dlouhověkost – http://www.dlouhovekost3prameny.cz/index/strava-podporujici-dlouhy-zivot

-kukuricny kuskus,vlocky kukur.,jahl.vlocky,susena jabka a hrušky

-avokado, tuňák – smíchat – pomazánka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *